V našem nejnovějším rozhovoru se zaměřujeme na zkušenosti jednoho z našich zaměstnanců, pana Michala Šulka, který se potýká s autoimunitní nemocí nazývanou polymyozitida. Tato nemoc ovlivňuje svaly a klouby a činí každodenní aktivity náročnějšími. Navzdory těmto výzvám náš kolega vyzdvihuje podporu týmu a manažerů, která mu pomohla zvládnout svou roli a postupně se zlepšovat. Zatímco on sám tvrdí, že nemá specifické potřeby ohledně pracovního prostředí, zdůrazňuje důležitost individuálního přístupu k lidem se zdravotními problémy. Jeho hlavní rada pro ostatní je: nevzdávat se, pokud to zdravotní stav dovolí.
Michale, jaký typ zdravotního omezení máte?
Trpím velmi vzácným autoimunitním onemocněním nazývaným polymyozitida, které má dle lékařů jeden člověk z milionu. Ovlivňuje mé svaly a klouby, někdy ale může postihnout i plíce. To se mě ale naštěstí netýká. Před nástupem do firmy jsem měl třetí stupeň invalidity a bojoval se značnou únavou a bolestí kloubů. Postupem času se můj zdravotní stav zlepšil a dnes mám status „osoba zdravotně znevýhodněná“.
To pro Vás musí být značně namáhavé. Jak to ovlivňovalo resp. ovlivňuje Vaše každodenní aktivity a práci?
Nemoc především ovlivňovala mé větší klouby, jako jsou ramena a kolena, což mi občas způsobovalo bolest. To mělo dopad na mé povinnosti, jako je chůze a stání na nohou při práci na parkovišti, což někdy vedlo k bolesti kolena. Nicméně jsem se s kolegy domluvil, že v případě potřeby si mohu sednout a odpočinout si. Přesto jsem byl schopen plnit si své povinnosti. Nicméně před rokem a půl, kdy bolest kloubů a únava byly značné, jsem přemýšlel, zda bych dokázal vůbec čelit případnému útočníkovi.
Jaká podpora na pracovišti by Vám usnadnila práci?
Měl jsem velké štěstí na kolegy ve firmě. Kdykoliv jsem potřeboval, byli připraveni mi pomoci a mohl jsem se na ně spolehnout. Když jsem si potřeboval odpočinout, stačilo jim pouze říct. Po chvíli jsem pak pokračoval v práci. Díky tomu, že moje nemoc nebyla v takovém stádiu, jako před nástupem do firmy, jsem byl schopen fungovat téměř jako normální člověk a moje omezení už nebyla tak významná. V týmu jsme měli také kolegu, který prodělal operaci hlavy a kolena, ale všichni jsme se vzájemně podporovali.
Je fajn mít dobrý pracovní kolektiv. Setkal jste se při Vaší práci s nějakými výzvami s ohledem na Váš zdravotní stav?
Dnes již nečelím významným výzvám spojeným s mým zdravotním stavem a cítím se jako normální člověk. Občas mám lehké bolesti kloubů, jako jsou kolena nebo ramena, ale po rozcvičení mohu pokračovat v práci bez větších omezení. Když jsem měl první stupeň invalidity, měl jsem problémy s vyšší únavou. Někdy to bylo náročné, zejména během dvanáctihodinových směn, ale většinou jsem to vždy nějak zvládnul.
Existují nějaké změny, které by Vám usnadnily práci?
Nad touto otázkou jsem přemýšlel a určitě by se něco našlo. Možná by mi pomohly doplňky stravy, které by mi dodaly energii, ale nejsem si jistý.
Jaké jsou, Michale, aktuálně Vaše pracovní úkoly?
Mé pracovní úkoly zahrnují obhlídku objektu, kontrolu určitých bodů, kontrolu parkoviště a provádění různých úkolů. Kontroluji i vnitřní prostory, včetně toalet, a sleduji podezřelé osoby. Musím být také připravený na krizové situace, jako je například požár, a vědět, kde mám být a co mám dělat. Musím být zkrátka stále připraven tak, abych mohl rychle řešit jakékoliv problémy. To je v kostce moje pracovní náplň.
To je poměrně široký záběr. Máte nějaké zkušenosti s používáním zařízení pro osoby s omezenou pohyblivostí?
Máme firemní benefity, mezi něž patří i roční dodávka vitamínu C, což vítám. Jinak ale nemám žádné další potřeby. Nyní se můj život točí hlavně kolem práce. Působím v Karlových Varech v obchodním centru Fontána.
Cítíte se jako integrační část týmu? Jak byste popsal své vztahy s kolegy?
Mám štěstí, že jsem součástí skvělého týmu. Moji kolegové jsou profesionálové s mnohaletými zkušenostmi. Vedoucí našeho týmu je v této roli už sedmnáct let. Všichni jsou velmi přátelští a vždy mi vyjdou vstříc. Mezi sebou si také pomáháme, což je velmi důležité.
Můžete nám Michale prozradit, co oceňujete na svých kolezích a manažerech?
Oceňuji jejich vstřícnost. Náš manažer je velmi otevřený a přátelský. Vždy se zeptá, jak se máme, co se děje a jestli nejsou nějaké problémy. Je vidět, že má skutečný zájem o své zaměstnance a o naši práci. Tento přístup velmi oceňuji.
Máte nějakou zprávu nebo radu pro lidi, kteří se potýkají se zdravotními problémy nebo čelí zdravotním výzvám?
Je důležité vzít v úvahu druh zdravotního omezení, kterým člověk prochází. První krok je vyzkoušet si práci a zjistit, zda je fyzicky zvládnutelná. Pokud ano, doporučuji nevzdávat se a pokračovat dál. Záleží ale samozřejmě na druhu zdravotního omezení. Někdy to prostě nejde. Na druhé straně, v této práci existuje mnoho pracovních pozic. Pokud nemůžete dělat fyzicky náročnou práci, můžete pracovat například jako dispečer u počítače. Možnosti ve společnosti M2C jsou. Hlavní rada je nevzdávat se. Pokud někoho práce naplňuje a nezhoršuje jeho zdravotní stav, tak by měl pokračovat.
Příběh pana Michala Šulka je názornou ukázkou toho, jak je možné čelit zdravotním obtížím s odhodláním a silou. Jeho zkušenosti a rady mohou být inspirací pro ostatní, kteří se potýkají s podobnými výzvami. Bez ohledu na to, jaké zdravotní omezení člověk má, důležité je najít práci, která ho naplňuje a kterou je schopen zvládnout.